Chociaż dopiero co informowaliśmy was o potencjalnym zamknięciu dwóch mniejszych zespołów Take-Two Interactive , to nikt nie spodziewał się, że to Microsoft spuści największą bombę. Właśnie zapowiedziano wielkie zmiany dotyczące przejętej w 2021 roku Bethesdy. W związku z niezadowoleniem finansowym oraz trwającej restrukturyzacji po przejęciu Activision Blizzard zdecydowano się na radykalne środki. Kilka zespołów zostanie całkowicie zamkniętych, a sporo pracowników straci pracę.

Zdecydowanie największą stratą jest Tango Gameworks. Japońskie studio, za którym przez wiele lat stał legendarny Shinji Mikami w ostatnim czasie dostarczyło graczom wiele nowych tytułów. Chociaż najpopularniejszą serią zespołu prawdopodobnie wciąż pozostaje The Evil Within, to twórcy pozwolili się poznać również z całkowicie innej strony tworząc Ghostwire: Tokyo oraz świetnie oceniane i nominowane do wielu nagród Hi-Fi Rush (w naszej recenzji przyznaliśmy ocenę 9/10 ).

W 2023 roku wydano również Redfall autorstwa Arkane Austin. Studio, które wcześniej stworzyło nową wizję dla marki Prey również zostanie zamknięte. Decyzja kończy również wsparcie wyżej wspomnianego tytułu, co oznacza, że obietnice dotyczące nowej zawartości nigdy nie zostaną spełnione. Osoby, które kupiły Bite Back Edition będą mogli odzyskać część pieniędzy po wypełnieniu formularza na stronie Bethesdy.

Z Microsoftem pożegnali się również twórcy z Alpha Dog Games. Studio tworzące gry mobilne niedawno wydało Mighty Doom, które jednak nie wpasowało się wystarczająco dobrze w portfolio wydawcy. Ucierpiało również Roundhouse Games, które zostanie wchłonięte do Zenimax Online Studios, aby pracować nad The Elder Scrolls Online.

Co sądzicie o zmianach w strukturze Bethesdy? Uważacie, że tak duże zmiany powinny odbić się również na kierownictwie Microsoft Gaming? Czy Phil Spencer powinien zachować swoją posadę? Waszymi opiniami możecie podzielić się w komentarzach! Są one do waszej dyspozycji.